slide-5.jpg
 

8 3 2016 4 55 10 PMCo to jest plastyka sensoryczna?To terapia pedagogiczna kładąca nacisk ma stymulację wielozmysłową. Wykorzystuje elementy arteterapii, edukacji plastycznej, terapii dłoni. Zajęcia odbywają się w otwartej przestrzeni. Realizujemy ustalone cele podążając za dzieckiem, w elastycznej formie. Program zajęć i materiały, na których pracujemy dostosowane są indywidualnie do każdego dziecka, po konsultacji z rodzicami.

Dla kogo?

Dla dzieci od pierwszego do dziesiątego roku życia.To zajęcia wspomagające terapię różnych zaburzeń.

W przyjaznej atmosferze wchodzimy do magicznego świata barw, kształtów, różnorodnych tekstur, faktur i eksperymentów. W tęczowej krainie każde dziecko czuje się bezpiecznie, nie musi się martwić, że coś się wyleje, pobrudzi, bo właśnie o to chodzi! Każda aktywność dziecka może stworzyć nowe zjawisko. Wykonujemy niepowtarzalne prace i zabawy, różnorodne i indywidualne, tak samo jak różnorodny jest cały świat, a niepowtarzalny każdy człowiek!

Wielozmysłowa stymulacja wpływa na rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Proste zabawy i eksperymenty uczą odbierać świat wszystkimi zmysłami. Wykorzystujemy sprawne kanały odbioru informacji, powoli przechodząc do otwierania bram pozostałych zmysłów.

Podczas zajęć najważniejsze jest odczuwanie akceptacji dziecka. Gdy mały człowiek czuje się bezpiecznie w krainie barw i faktur, poprzez proste zabawy, budujemy świadomość ciała, przestrzeni. Rozwijamy motorykę dużą – różnorodne masy pomagają w przyjemnej, bezbolesnej stymulacji całego ciała – oczywiście, jeśli dziecko jest na to gotowe i chętne. Rozwijamy motorykę małą – ćwiczymy paluszki, dłonie, odwrażliwiamy, a tym samym rozwijamy mowę (ośrodki w mózgu odpowiedzialne za rozwój mowy położone są tuz obok tych, które odpowiadają za sprawność manualna). W prostych zabawach tworzymy sytuacje społeczne i uczymy się nazywać emocje. Wspieramy rozwój poznawczy: obserwujemy przyczyny i skutki w doświadczeniach, budujemy kolorowe dzieła i dostrzegamy efekt swojej pracy. Uczymy się nazywać to, co stworzyliśmy. Wyciszamy trudne zachowania.